Ekspozicijos

Muziejuje

Etnografija

Etnografijos ekspozicijos daiktai atspindi senojo Pasvalio krašto kaimo gyvenimą: XIX–XX a. žemdirbystės padargai, namų apyvokos daiktai, amatininkų darbo įrankiai, muzikos instrumentai, liaudies meno pavyzdžiai. Susipažinkite su svarbiausiais kaimo verslais: žemdirbyste (javų, linų auginimu), gyvulininkyste, bitininkyste. Apžiūrėkite malūnininko amatą – tikras akmenines girnas, senoviniais įrankiais apdorotą linų pėdą, audimo stakles.  Aukštaitiškoje gryčioje, kur dar neišnyko dūmų kvapas, iš kiemo ataidi sodybos garsai. Kieme stovi senovinis važis ir unikalus dviratis mediniais ratais – jie tarsi laukia paruošti kelionei. Kelionei į dabartį, kur daugelis mūsų saugomų daiktų neberastų sau vietos…

Skaityti daugiau decoration array
Muziejuje

Geologija

Pasvalio krašto geologinis savitumas – gipsingos uolienos bei su jomis susiję karstiniai procesai. Daug vaizdinės geologinės medžiagos galima pamatyti smegduobių stende įrengtame terminale.  Geologijos ekspozicijoje sudėlioti mineralai, kristalų formos, uolienos, gyvūnų bei augalų fosilijos, liudija apie augalus ir gyvūnus, gyvenusius prieš milijonus metų. Ekspozicijoje taip pat pamatysite lietuvišką naftą, Anykščių kvarcinį smėlį, Baltijos gintarą, trilobito fosiliją bei kitas vertingas muziejines vertybes.

Skaityti daugiau decoration array
Muziejuje

Istorija

Nepraleiskite istorijos ekspozicijos. Čia jūsų laukia gausybė atradimų. Akmens amžiaus palikimas: titnaginiai ir akmeniniai kirvukai, ypač vertingi laiviniai baltiškieji kovos kirviai, akmeniniai žemdirbystės kapliai. Geležies amžiaus ekspozicija – Ąžuolpamūšės piliakalnio, Norelių kapinyno, Pamiškių senkapio radiniai. Žiemgalių kovas mena geležiniai kirviai, ietigaliai, peilis ir net kalavijas.  Istorijos ekspozicijoje pamatysite, kaip per amžius keitėsi Pasvalys, jo gatvės, pastatai ir žmonės. Čia nėra nieko išgalvoto, viskas istoriškai tikra ir patikrinta. Atkurta senoji turgaus aikštė pavirto poilsio kampeliu. Turgaus aikštėje – prisėdus ant medinės dėžės ar maišo, galima pažiūrėti nuotaikingą filmuką apie Pasvalį. Kviečiame pasiklausyti vargšo Antanėlio – senojo Pasvalio tilto muzikanto griežiamų melodijų. 

Skaityti daugiau decoration array
Muziejuje

Kultūros panorama

Gydytojas, visuomenės veikėjas Kazys Grinius yra pastebėjęs, kad Pasvalio žemė Lietuvai davė daug įžymių žmonių. Mūsų muziejinės vertybės pačios pasakoja apie dešimtis kunigų ir mokytojų, gydytojų ir politikų, menininkų ir mokslininkų… Jei apie daugiau kaip 1000 Pasvalio krašto asmenybių pateiktume bent po vieną muziejinę vertybę, ekspozicijos plotas turėtų išsiplėsti daugybę kartų… Kelis šimtmečius mena iš sudegusios Saločių bažnyčios išgelbėtas medinis pelikanas, į lankytoją žvelgia ramus kunigo kankinio Alfonso Lipniūno veidas. Savo genealogiją geriau pažinti ragina istoriko Algimanto Krinčiaus perrašytos ir Krinčino savilaidos išleistos Krinčino bei Pasvalio bažnytinės knygos… Poeto Bernardo Brazdžionio lazdelė ir portfelis, tremtinio, boksininko Jono Čepulio Meksikos olimpinių…

Skaityti daugiau decoration array
Muziejuje

„Pasaulio žmogus – Antanas Poška“

Antanas Poška yra sakęs: „Tik pažinimas yra mūsų gyvenimo tikslas”. Šio tikslo siekiame ir mes, kviesdami prisiminti vieną įžymiausių Lietuvos keliautojų, mokslininką, esperantininką A. Pošką.  Ekspozicijoje atsispindi skirtingos bei viena kitą papildančios A. Poškos asmenybės – neatrastų tiesų apžavėtas mokslininkas ir pažinimo jausmo užvaldytas keliautojas. Mokslininko išminties galėsite pasisemti skaitydami 5 interaktyvias knygas, kuriose sutalpintas visas A. Poškos gyvenimas. Pajusti keliautojo dvasią padės vis dar puikiai važiuojantis motociklas „Iž Jupiter 2“. Su juo atkartosite 1972-ųjų metų kelionę į Šiaurės Kaukazą. O kur dar kvapą gniaužiantys kalnai, A. Poškos asmeniniai daiktai, atvirlaiškio rašymas, slaptas, tik suaugusiems skirtas stalčius.   Ekspozicijoje pateikiamos interaktyvios…

Skaityti daugiau decoration array
Ekspozicijos lauke

Dubenuotųjų akmenų ir girnapusių kolekcija

Pasvaliečio muziejininko Antano Stapulionio (1930–2011) sodyboje sukaupta dubenuotųjų akmenų ir girnapusių kolekcija po atviru dangumi, kurioje apie 321 muziejinė vertybė: 214 girnapusių, 64 dubenuotieji akmenys, 7 „pėduotieji“ akmenys, 2 akmenys–riboženkliai bei malūno krumpliaračių ekspozicija. Muziejinės vertybės pradėtos rinkti 1979 m. Pasvalio krašto muziejaus 10-mečio proga, A. Stapulionis girnų ekspoziciją padovanojo Krašto muziejui.

Skaityti daugiau decoration array
Ekspozicijos lauke

Partizanų bunkeris Žadeikių miške

Tai istorinė vieta Pasvalio krašte. Šiame požeminiame statinyje pavargę po kovų slėpėsi Pasvalio krašto partizanai, vadovaujami Jono Alenčiko-Dragūno. Tikrasis bunkeris čia buvo įrengtas 1945 metais, mūšio metu sunaikintas, o pirmą kartą atstatytas 1997 m. Laikui bėgant, mediniai rąstai sutrešo, angos užvirto, gultai ir šalia pastatytas partizanams atminti kryžius supuvo. 2019 m. Pasvalio krašto muziejaus iniciatyva, sulaukus finansinės paramos iš Lietuvos kultūros tarybos ir Pasvalio rajono savivaldybės, Žadeikių miške esantis partizanų bunkeris buvo atnaujintas – pakeisti supuvę rąstai, gultai, prailginti tuneliai, pastatytas naujas atminimo kryžius, informacinis stendas bei atkurta partizanų stovyklavietė.Nuvykę į Žadeikių miške esantį bunkerį ir prisėdę ant medinių gultų…

Skaityti daugiau decoration array
Ekspozicijos lauke

Senojo tilto muzikantas Antanėlis

Antanėlis – keistuolis Lėvens upės tilto muzikantas, iš naujo atgimusi legenda, tarpukariu savo smuiko garsais virpinęs praeivių širdis. Interaktyvi skulptūra Pasvalyje – tai ne tik forma, bet ir turinys. Jos turinį sukūrė kraštiečiai – aktorė Olita Dautartaitė, televizijos ir radijo laidų vedėjas Jonas Nainys ir poetas Vladas Braziūnas. Šių asmenybių įrašytais tekstais prabyla Antanėlis. Palietus dešinę plaštaką, Jonas pasakoja apie gražiausias Pasvalio vietas. Kairėje plaštakoje „apsigyvenusi“ Olita primena Antanėlio legendą. O pridėjus delną prie sagos, pasigirsta poetas Vladas Braziūnas. Pasvalietiška tarme jis skaito savo eilėraštį apie senąjį Lėvens tiltą. Kūrybiniame procese dalyvavo ir buvusi pasvalietė, muzikantė Rima Tamo (Tamošiūnaitė). Vos…

Skaityti daugiau decoration array
Skip to content