Kultūros pasas

5-12 kl. moksleiviams, Kultūros pasas, TOP10

Velykų džiaugsmas

Skirta Gavėnios laikotarpiui. Jus pasitiks gaspadorius ir gaspadinė, kurie pakvietę į savo gryčią papasakos apie Verbų sekmadienio, Didžiosios savaitės ir Šv. Velykų papročius. Šeimininkų padedami išbandysite du kiaušinių marginimo būdus – dekoravimą vašku bei Pasvalio kraštui būdingą skutinėjimą. Džiaugsmingoji edukacijos dalis – šokiai, žaidimai, kiaušinių ridenimas, pasninko laikotarpio užbaigimą simbolizuojantis „silkės išvarymas“, supimasis ant sūpuoklių bei įvairūs būrimai. O jeigu pasiseks, surasite ir Velykės paslėptų dovanėlių…

Skaityti daugiau decoration array
1-4 kl. moksleiviams, Kultūros pasas

Lietuvos trispalvė

Supažindinsime su vienu iš pagrindinių Lietuvos valstybės simbolių – tautine vėliava. Papasakosime, kokia Lietuvos trispalvės reikšmė, kokiomis progomis tautinė vėliava keliama bei kur ją galima pamatyti iškeltą kiekvieną dieną. Tautinės simbolikos ieškosime muziejaus ekspozicinėse erdvėse bei virtualios realybės akinių pagalba nukeliavę į partizaninio pasipriešinimo laikus. Kiekvienas susikursime suvenyrinį, tautiniais motyvais dekoruotą rankų darbo raktų pakabuką.

Skaityti daugiau decoration array
5-12 kl. moksleiviams, Kultūros pasas, TOP10

Slaptoji lietuviška mokykla

Jus pasitiks šeimininkė ir pakvies į savo dūminę gryčią, kurioje jau lauks daraktorė. Tapsite XIX a. slaptosios mokyklos mokiniais: skaitysite draudžiamas lietuviškas knygas, rašysite žąsies plunksnomis ant doskelių, pasisiūsite tetradkas. Reikės būti labai atsargiems – kiekvieną akimirką gali įsiveržti piktas žandaras ir visus išvaikyti. Galbūt Jums pavyks apgauti žandarą ir išgelbėti lietuviškas knygeles bei savo tetradkas. O gal žandaras šiandien neateis?..

Skaityti daugiau decoration array
1-4 kl. moksleiviams, 5-12 kl. moksleiviams, Kultūros pasas, Suaugusiems, TOP10

Kaip skalbė mano močiutė

Muilą naudojame kasdien, tačiau nesusimąstome kaip jis atsirado, kaip prausėsi mūsų seneliai ar proseneliai ir kokia jo sudėtis. Edukatorės „skalbėjos” papasakos muilo atsiradimo istoriją, pristatys muilo gamybos būdus, supažindins su skalbimo įrankiais bei jų panaudojimu. Klausysitės apie įrankius ir patys skalbsite medinėse geldose su metalinėmis bei medinėmis rumbėmis. Po pažinties su skalbimo įrankiais, pakviesime į kūrybines dirbtuves, kur pasigaminsite individualaus kvapo, formos bei spalvos muilą!

Skaityti daugiau decoration array
1-4 kl. moksleiviams, Ikimokyklinukams, Kultūros pasas, TOP10

Smalsiukų laboratorija

„Smalsiukų laboratorija“ sujungia istoriją, gamtos mokslus bei chemijos eksperimentus į vieną visumą. Edukacijos metu mokiniai patys savarankiškai eksperimentuos: stebės įvairias chemines reakcijas, aiškinsis daiktų fizikines savybes, susipažins su sąvokomis, sužinos įvairių istorinių faktų. Bus galima išmėginti įvairaus dydžio ir formų magnetus, sukurti lietų stiklinėje, padaryti ugnikalnį ar net sniegą. Prieš atliekant eksperimentus, moksleiviai bus supažindinti su saugumo taisyklėmis bei dėvės apsauginius rūbus.

Skaityti daugiau decoration array
5-12 kl. moksleiviams, Kultūros pasas, TOP10

„Vidury dvaro meška karo“

Skirta Advento laikotarpiui. Edukacijos dalyvius pasitikęs gaspadorius, žibalinės lempos šviesoje aprodys ūkio padargus, papasakos apie rudens darbus. Paskui visus gryčion pakvies gaspadinė, pamokins darbelių: plėšyti plunksnas, vyti siūlus, pešioti vilnas. Dengdama Kūčių stalą, ji papasakos apie Kūčių vakarienę, papročius, būrimus. Galiausiai ateis senis Kalėda su meškute. Vėliau visi kartu žais ir dainuos, kol senis Kalėda atriš maišą ir linksmai su meškute išdalins dovanas.

Skaityti daugiau decoration array
1-4 kl. moksleiviams, Kultūros pasas, TOP10

Apie bitučių gyvenimą

Vaikučiai susipažįsta su bitutės sandara, apžiūri bitininkavimo įrankius, sužino apie bičių produktus. Vėliau žiūri filmuką apie spiečiaus gaudymą ir patys atlieka įdomias užduotis. Paskutinė ir pati laukiamiausia užduotis – bičių produktų ragavimas. Už teisingus atsakymus komandos apdovanojamos korių akutėmis iš kurių, tarsi bitutės, patys „lipdo savo korius“.

Skaityti daugiau decoration array
1-4 kl. moksleiviams, 5-12 kl. moksleiviams, Kultūros pasas, TOP10

Gipsas

Ar Jums kada nors teko savo rankomis – būtent iš gipso susikurti suvenyrą, papuošalą ar šiaip jaukią smulkmeną? Atvykite į mūsų „mažytę meno laboratoriją“ ir sužinokite visą gipso atsiradimo istoriją! Pažadame, leisime prisiliesti prie mūsų kraštovaizdį kuriančio gipso, o savo pasigamintą suvenyrą nusispalvinti pačiomis mėgstamiausiomis spalvomis! 

Skaityti daugiau decoration array
1-4 kl. moksleiviams, 5-12 kl. moksleiviams, Kultūros pasas, Suaugusiems

Žolynų paslaptys

Pakviesime pakeliauti po paslaptingą žolynų pasaulį – supažindinsime kuo naudingos vaistažolės, kaip jas rinkdavo bei laikydavo mūsų senoliai. Prisiminsime Žolinių šventės reikšmę, aptarsime, kokios susiformavo Žolinių šventimo tradicijos, panagrinėsime, kokie gamtos motyvai dažniausiai naudojami tekstilėje. Susikursime vaistažolėms laikyti tinkamą lininį maišelį, dekoruotą liaudies ornamentais. Dekoravimui pasiteksime štampavimo metodą, panaudojant skirtingų raštų antspaudus.

Skaityti daugiau decoration array
5-12 kl. moksleiviams, Kultūros pasas, Suaugusiems

Pažink Pasvalį detektyvo akimis

Įsijautę į tikrus detektyvus seksite nusikaltėlio pėdsakais, siekdami išsiaiškinti, kas išdrįso pavogti paties prof. Liudo Mažylio atrastą ir Pasvalio krašto muziejui padovanotą Vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės akto originalo kopiją. Detektyvinis tyrimas nuves prie 12 lankytinų objektų Pasvalio mieste, kuriuos detektyvai ne tik nuodugniai apžiūrės ieškodami įkalčių, bet ir susipažins su jų atsiradimo istorija, savybėmis bei išskirtinumu. Keliausite pagal paliktus nusikaltėlio pėdsakus – įkalčių maišelius. Įvairaus pobūdžio ir sudėtingumo užduotys pareikalaus visų susitelkimo bei žinių, todėl nuobodžiaujančių šiame žaidime tikrai nebus!

Skaityti daugiau decoration array
5-12 kl. moksleiviams, Kultūros pasas, TOP10

Pasvalys – smegduobių kraštas

Šioje edukacijoje sužinosite, kokios uolienos „kalčiausios“, kad Pasvalyje smenga žemė. Kartu su edukatore nagrinėsite gręžinio kerną, stebėsite interaktyvų smegduobės susidarymą, aptarsite jų susiformavimo eigą, pamatysite įspūdingiausių smegduobių atsivėrimo Pasvalio krašte akimirkas bei pasivaikščiosite po Smegduobių parką – vienintelį tokio pobūdžio parką Lietuvoje! Naujų potyrių ieškotojams pasiūlysime virtualiai panerti į didžiausią karstinės kilmės urvą Lietuvoje – Žalsvąjį šaltinį.

Skaityti daugiau decoration array
5-12 kl. moksleiviams, Kultūros pasas

Pasvale krašta sakmių į legendų suvaidinioms

Šios programos metu ekspozicijų salė tampa „lėlių teatru“. Muziejininkas vietine aukštaičių tarme papasakoja lankytojams sakmę ir pasiūlo patiems ją suvaidinti. Lankytojai tampa aktoriais, režisieriais… Programa skirta skirtingo amžiaus lankytojams. Pagal amžiaus grupes pagamintos lėlės: mažiesiems – rankinės lėlės, vyresniems ir vyriausiems – lazdelinės lėlės.

Skaityti daugiau decoration array
5-12 kl. moksleiviams, Kultūros pasas

Kaip paprastas šiaudas pavirto žaislu

Susipažinsite su lietuvių paprotinės dailės kūriniais – šiaudiniais sodais, jų pynimo ypatumais bei kitais dekoratyviniais dirbiniais iš šiaudų (eglutės žaislais). Aptarę kokie šiaudai tinkamiausi sodų pynimui, kaip juos paruošti ir laikyti, visi kartu persikelsime į kūrybines dirbtuves – kursime šiaudinį eglutės žaisliuką arba šiaudinio sodo detalę – reketuką. Sparčiausiai dirbantiems pasiūlysime nusipinti visą šiaudinį sodą!

Skaityti daugiau decoration array
1-4 kl. moksleiviams, Kultūros pasas

Duonos kelias

Susipažinsite su duonos atsiradimo istorija, sėjos, arimo, derliaus nuėmimo papročiais, muziejuje saugomais daiktais ir padargais, kurie naudojami javų auginimui ir apdirbimui. Po apžvalginės ekskursijos edukacijos dalyviai suskirstomi į „rugių“, „miežių“, „kviečių“ komandas ir tarpusavyje rungtyniauja viktorinose, praktinėse užduotyse. Nugalėtojų laukia išskirtinis prizas – grūdų malimas rankinėmis pastatomomis ir akmeninėmis trinamosiomis girnomis.

Skaityti daugiau decoration array
1-4 kl. moksleiviams, Kultūros pasas

Lino kančia (arba nuo sėklelės iki drobelės)

Susipažinsite su lino keliu nuo sėklelės iki drobelės. Pažintį su linu pradėsite nuo ekskursijos po muziejaus ekspoziciją, kurioje išvysite su linų auginimu ir apdirbimu susijusius padargus, prisiliesite prie iššukuotų linų ryšulio, apžiūrėsite kraičio skrynioje saugomas drobeles. Žiūrėsite filmą, kaip linai raunami, rišami, statomi į pėdus, brukami, šukuojami bei verpiami. Žinių įtvirtinimui pakviesime sudalyvauti komandinėse rungtyse.

Skaityti daugiau decoration array
Skip to content