Pažintis su atgimimo laikotarpiu – Renesansu

Lietuvos muziejų kelias vyksta nuo 2012 metų ir jau spėjo tapti gražia tradicija. 2023 metais kartu su Lietuvos muziejų keliu ieškojome Gotikos laikotarpio atspindžių, 2024 metais atsigręžėme į atgimimo laikotarpį – Renesansą.

Muziejuje vyko paskaita „Renesanaso epochos ženklų paieškos“, kurios metu turėjome  galimybę pažinti Renesanso epochą per dvi sritis – švietimą ir baldus. Paskaitoje dalyvavo ir Renesanso ženklus padėjo atrasti kolegos iš Nacionalinio Muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmų.

Valdovų rūmų muziejaus edukacijos metodininkė dr. Nelė Kostinienė apžvelgė Renesanaso epochos Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikų vaikų ugdymą, ypač atkreipiant dėmesį į Bonos Sforcos ir Žygimanto Augusto puoselėtą ugdymo turinį – pirmiausia mokoma kalbos, retorikos, literatūros, reprezentacinio meno, ir tik po to riterystės, dvarų administravimo, teisės bei kitų dalykų. Galime tik įsivaizudoti kaip reaguotų šių dienų moksleiviai, jei mokslų diena prasidėtų 5.30 val. ryto ir tęstųsi iki 21 val., o poilsiui būtų skirta tik viena diena per savaitę 😊

Valdovų rūmų muziejaus Rinkinių skyriaus vedėjas Dalius Avižinis pristatė itališko Renesanso skrynias, saugomas Valdovų rūmų muziejaus kolekcijoje. Muziejuje saugomos 34 skrynios ir daugelį jų galima pamatyti Valdovų rūmų ekspozicinėse erdvėse. Pranešimo metu akcentuota, jog kasonės (italų k. dėžė, skrynia) dažniausiai buvo gaminamos iš riešutmedžio, o puoštos įvairiomis technikomis – tapyba, drožyba. Priekinėje kasonės (skrynios) dalyje dažnai buvo vaizduojami mūšiai, mitologinės būtybės, dekorui naudojami elementai, artimi Antikos laikams ar Artimiesiems Rytams.

Dėkojame kolegoms iš Valdovų rūmų muziejaus už sėkmingą ir turiningą Renesanso epochos ženklų paiešką!