TEMINĖS

TEMINĖS

Seniausio Pasvalio pastato – bažnyčios Paslaptys

Apžiūrėsite Pasvalio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčią, išgirsite šios, jau ketvirtosios bažnyčios istoriją, kaip kito jos išvaizda XVIII–XX a. Ypatingas dėmesys skiriamas bažnyčios paveikslams, iš arčiau pažvelgsite į šventųjų skulptūras, Dievo ir angelų drožinius. Išėjus iš bažnyčios, stabtelėsite prie paminklo žuvusiems už Lietuvos laisvę partizanams, aplankysite kunigų kapus Pasvalio bažnyčios šventoriuje, sustosite prie varpinės, kur sužinosite Pasvalio bažnyčios varpų istoriją.

Skaityti daugiau decoration array
TEMINĖS

Kokias istorijas mena senosios Pasvalio kapinės?

P. Avižonio (anksčiau Kapų) gatvės kapinės uždarytos 1949 m. Pačiame Pasvalio miesto centre jas supa aukšti seni medžiai ir juodųjų kovarnių kolonijos. Žmonės retai čia užsuka, nebent pakviesti ekskursijos vadovo… Pasakodami apie čia palaidotus žmones, supažindinsime su praėjusių amžių istorija, o išlikusios nuotraukos padės geriau įsivaizduoti, kaip viskas atrodė praeityje. Prisiminsime garsiuosius Medinių kaime gimusius Vileišius, prof. oftalmologą Petrą Avižonį ir jo artimuosius, įžymų Pasvalio krašto knygnešį Kazį Gumbelevičių bei kitus į amžinybę išėjusius kraštiečius. Prisimindami palaidotus žmones, kartu atkreipsime dėmesį ir į antkapius, aptinkamus šiose istorinėse kapinėse. Autentiški tipiniai kario kryžiai kvies pagerbti 1919–1920 m. Lietuvos Nepriklausomybės kovose žuvusiųjų…

Skaityti daugiau decoration array
TEMINĖS

Jie gyveno šalia mūsų – žydiškas paveldas

Apžiūrėsite buvusią sinagoga, kurioje išlikusi bima, arkiniai langai, durys, moterų maldos vieta, išorinės sienos. Keliaujant Pasvalio miesto gatvėmis papasakosime apie žydams priklausiusius pastatus, Palėvenės gatvę, kurioje veikė getas, talpinęs beveik 1500 žydų. Galėsite įsivaizduoti, koks tai buvo sunkus laikas bei pamąstyti apie žmogaus vietą ir pasirinkimo galimybes grėsmės akivaizdoje – gelbėti ar išduoti. Sustosime prie pastato, kur veikė žydų pradžios mokykla. Ekskursija baigiama žydų kapinėse.

Skaityti daugiau decoration array
TEMINĖS

Žymiausi krašto knygnešiai

Po pažinties su ekspozicija, skirta krašto knygnešiams – „knygnešių tardymas“ ir „žandarų varžytuvės“.

Skaityti daugiau decoration array
TEMINĖS

Kraštietis prof. Petras Avižonis

Pažintis su ekspozicija, paminklo profesoriui ir gimtosios sodybvietės lankymas.

Skaityti daugiau decoration array
TEMINĖS

Broliai Vileišiai – lietuvybės gaivintojai

Pažintis su ekspozicija, paminklo Vileišiams Medinių kaime (jei lankytojai turi savo transportą) ir kapinių lankymas.

Skaityti daugiau decoration array
TEMINĖS

Pasvalys – urbanistikos paminklas

Pažintis su ekspozicija, ekskursija į miesto centrą, išvyka (jei lankytojai turi savo transportą) į Avižonio duobes, parką, Kryžių slėnį.

Skaityti daugiau decoration array
TEMINĖS

Bronius Krivickas – poetas, partizanas, politikas

Ekskursijos metu pristatysime Pasvalio žemės išaugintą kūrėją Bronių Krivicką – vieną didžiausių Lietuvos ginkluoto pasipriešinimo sovietinei okupacijai didybės ir tragizmo poetų, kuriam likimas lėmė gimti ir gyventi tragiškais metais, kada tūkstančiai lietuvių buvo pasmerkti kančioms, skausmui, pirmalaikei mirčiai. Lankytojų lauks pažintis su ekspozicija, poeto kūrinių skaitymas.

Skaityti daugiau decoration array
Skip to content