Parodos „Įamžinti liudijimai: Sibiras 1949–1958 m.” atidarymas

Pasvalio krašto muziejuje atidaryta paroda „Įamžinti liudijimai: Sibiras 1949–1958 m.“, skirta tautodailininko, fotografo Vilhelmo Janiselio 110-osioms gimimo metinėms.

Paroda pasakoja tautodailininko Vilhelmo Janiselio ir jo šeimos tremties istoriją. Vieną iš tūkstančių, bet unikalią. Fotoaparatas – svarbiausias parodos akcentas. Jis padėjo išlikti tremtyje, o mums paliko šimtus užfiksuotų akimirkų. Janiselių šeimai teko patirti, kokia sprangi yra tremtinio duona tolimoje šiaurėje. Kita vertus, ten jis atrado save kaip fotografą, pačiomis sunkiausiomis sąlygomis. Kai dauguma netikėtai užkluptų ir prievarta į nežinią stumiamų žmonių imdavo daiktus, kurie palengvintų buitį, Vilhelmas į Sibirą išsivežė fotoaparatą, paslėpęs jį… duonos kepale. Ir nors tremtyje dirbo sunkų, alinantį darbą, rasdavo laiko ir jėgų įamžinti tremties kasdienybę bei šventes.

Parodoje eksponuojami V. Janiselio tapyti paveikslai Sibiro tematika bei kūrybiniam procesui būtinos autentiškos priemonės. Ir paskutinis paveikslas, kurio meistras taip ir nepabaigė… V. Janiselis Amžinybėn iškeliavo 2007-aisiais. Paroda suteikia retą galimybę prisiliesti prie tremtyje pagamintų ir į Lietuvą parsivežtų baldų. Namų jaukumu alsuoja rankų darbo interjero detalės. Pasukus rankenėlę prabyla senutėlis polifonas, ir parodos erdvę užlieja muzika iš praeities… Dar gyvas Vilhelmo senelio 1917 m. pasigamintas patefonas. Iš Sibiro parkeliavo žmonos Matildos siuvinėtas kilimėlis, kabėjęs ant sienos namuose Zimos mieste Irkutsko srityje. Visa šeimos istorija papasakota nespalvotose fotografijose, albumuose bei vaizdo siužete.

Maloniai lauksime parodoje.